Sayın Bakanımız Başkanlığındaki Heyet Azerbaycan Cumhuriyeti'ni Ziyaret Etti.

Sayın Bakanımız Abdulhamit GÜL başkanlığında Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Necdet ÜNÜVAR, Adalet Komisyonu Üyeleri Yıldız SEFERİNOĞLU, Hilmi BİLGİN ve Bakanlığımız temsilcilerinden oluşanheyet, 3 Nisan 2018 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’ne resmî bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Sayın Bakanımız başkanlığındaki heyet, ziyaret kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV tarafından kabul edilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanının kabulü akabinde Azerbaycan’ın Umum-milli Lideri Haydar ALİYEV’in mezarı ziyaret edilerek resmi törenle çelenk konulmuş, Şehitler Hiyabanı ve Türk Şehitliği ziyaret edilmiştir.

Sayın Bakanımız ve beraberindeki heyet daha sonra davet sahibi Azerbaycan Adalet Bakanı Sayın Fikret MAMMADOV başta olmak üzere sırasıyla;
Azerbaycan Yüksek Mahkeme Başkanı Sayın Ramiz RZAYEV,
Azerbaycan Başsavcısı Sayın Zakir GARALOV,
Azerbaycan İçişleri Bakanı Ramil USUBOV ile ayrı ayrı heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Olumlu bir havada gerçekleşen görüşmelerde, ikili ilişkiler ile ülkelerarası adlî iş birliği konuları ele alınmış olup; Ülkemiz ve Azerbaycan arasında her alanda üst düzeyde olan işbirliğinin daha da geliştirilmesi konusunda mutabık kalınmıştır.

Ziyaret çerçevesinde, Azerbaycan Adalet Bakanı Sayın Fikret MAMMADOV tarafından Bakanlığımız heyeti onuruna görüşmelerin gerçekleştirildiğitüm muhatapların katılımıyla yemek tertip edilmiştir.

Sayın Bakanımızın başkanlığındaki heyet tarafından ayrıca Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bakü Program Koordinasyon Ofisi ve Yunus Emre Enstitüsü Kültür Merkezi de ziyaret edilmiştir. Bu ziyaretler sırasında, Sayın Bakanımıza her iki kurumun bölgedeki faaliyetleri hakkında bilgi verilmiştir.