Güneydoğu Avrupa Savcıları Danışma Grubu, 2019 Yılı Dönem Başkanlığı’nı Ülkemize Devretti.

Ülkemizin de üyesi olduğu Güneydoğu Avrupa Savcıları Danışma Grubu’nun (Southeast European Prosecutors Advisory Group-SEEPAG) Sırbistan Dönem Başkanlığı’nda “Göçmen Kaçakçılığının Soruşturulması ve Kovuşturulmasında Yeni Mekanizmalar” konulu 29 uncu toplantısı 08 Mayıs 2018 tarihinde Belgrad’da düzenlenmiştir. Toplantı sonunda yapılan seremoniyle, 2019 yılında düzenlenecek olan bir sonraki toplantıya ev sahipliği yapmak üzere Dönem Başkanlığı Sırbistan’dan Ülkemize devredilmiştir. 

Söz konusu toplantının açılışı Sırbistan Adalet Bakanı Sayın Nela Kuburovic tarafından yapılmış olup, toplantı devamında katılımcı üye ülke temsilcileri tarafından konuya ilişkin iç hukuk düzenlemelerine, uluslararası adli işbirliğine ve SEEPAG ülkelerince bu suçla mücadelede atılabilecek ortak adımlara yönelik sunumlar yapılmıştır. 

2003 yılında kurulan SEEPAG, ciddi sınır ötesi suç soruşturmaları ve davalarında işbirliğini kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla uluslararası işbirliği için oluşturulmuş bir yargı mekanizmasıdır. Ülkeler bu amaca yönelik olarak her yıl toplanmakta ve belirlenen konuda katılımcılar tarafından sunumlar yapılarak, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulmaktadır. SEEPAG’e üye ülkeler; Türkiye Cumhuriyeti, Arnavutluk Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Bulgaristan Cumhuriyeti, Makedonya Cumhuriyeti, Yunanistan, Macaristan, Moldova, Karadağ, Romanya ve Sırbistan’dır. Daha evvel 2007 yılında Ülkemiz başkanlığında “Terörün Finansmanı” konulu 9 uncu SEEPAG toplantısı İstanbul’da gerçekleştirilmişti. Bu bağlamda, 30 uncu SEEPAG toplantısının 12 yıl aradan sonra yeniden Türkiye’de düzenlenecek olması da Ülkemiz için ayrı bir önem taşımaktadır. 

Fotoğraflar